środa, 28 grudnia 2011

Olejki eteryczne w życiu codziennym - w sali konferencyjnej


DOCEŃMY ZAPACHY NATURY W SALI KONFERENCYJNEJ

Wrażenia zapachowe z otaczającego nas świata mają ogromny wpływ na samopoczucie i stany emocjonalne, l0 milionów komórek węchowych w naszych nozdrzach reaguje bez przerwy na cząsteczki substancji zapachowych unoszące się w powietrzu. Na szczęście rejestrujemy świadomie tylko pierwsze sygnały, na które reagujemy od razu, a następnie ich odbieranie w mózgu przenosi się do podświadomości. Nie moglibyśmy inaczej funkcjonować w oceanie otaczających nas zapachów. Zapach ciepły, korzenny, leśny, zmysłowy, kobiecy, męski, zapach domu, kąpieli, kosmetyków, potraw - tak rozróżniamy zapachy i tak je nazywamy. Zawsze jest to nazwa skojarzenia z sytuacją lub partnerem, kwiatem, owocem, domem, miejscem pracy, balem itd. Zapach funkcjonuje w naszej pamięci jako skojarzenie miłe lub niemiłe, przyjazne i ciepłe lub złe, stresujące, drażniące, chłodne, przeszkadzające. Tymi skojarzeniami można sterować.

Oparta na sięgającej w prehistorię wiedzy współczesna nauka o roli zapachu obejmuje również aromaterapię - sztukę wykorzystania naturalnych zapachów. Aromaterapia to nie tylko stosowanie wonnych olejków eterycznych pozyskiwanych z roślin i odbieranie wywoływanych przez nie bodźców węchowych. Idea aromaterapii sięga głęboko w sferę psychiki człowieka, a także fizjologicznego oddziaływania składników olejków eterycznych na funkcje organizmu człowieka. Stworzenie przyjemnej atmosfery otoczenia przyjaznym zapachem to tylko jeden aspekt stosowania naturalnych olejków eterycznych.

Cząsteczki substancji zapachowych olejków eterycznych oddziałują na stany psychiczne. W zależności od doboru olejków ich składniki powodują uspokojenie, wyciszenie stresu, poprawiają koncentrację myśli, stymulują proces uczenia się i przyswajania wiedzy, pobudzają zmęczony umysł. Poprawiają zdolność kojarzenia. Te szczególne właściwości wybranych olejków eterycznych należy szczególnie docenić podczas sympozjów, konferencji, szkoleń, wielogodzinnych narad, gdy szczególnie przydatne jest skupienie, łatwość przyswajania  wiedzy, refleks i dobra pamięć. Takie efekty dają między innymi:

- Chiński olejek mięty pieprzowej (Mentha piperita) o rześkim, świeżym zapachu mentolu, który poprawia koncentrację, usuwa zmęczenie pracą umysłową.
- Sycylijski olejek cytrynowy (Citrus limonum) o ciepłym, świeżym zapachu dojrzałego owocu cytryny - orzeźwia i stymuluje mikrokrążenie.
- Francuski olejek rozmarynowy (Rosmarinus officinalis) - z ziołową nutą Lazurowego Wybrzeża - stymuluje i pobudza, pokonując dekoncentrację i zmęczenie.
- Hiszpański olejek bazyliowy (Ocimum basilicum) z ziołową nutą gorącego hiszpańskiego lata przełamuje zmęczenie i odświeża.

Aby uzyskać efekt pełnej koncentracji i świeżości umysłu, wystarczy:

- 4 krople olejku mięty pieprzowej
- 4 krople 
olejku cytrynowego
- 1 kropla olejki bazyliowego

Wkroplić na powierzchnię wody w kominku aromaterapeutycznym i zapalić świeczkę, której płomień rozgrzeje wodę, a olejki wypełnią przestrzeń mgiełką zapachów natury. Odparowanie zawartości miseczki trwa około 20 minut.Często problem zapachowy stwarzają pomieszczenia otaczające sale - kuluary, korytarze, sale wystawowe. Do odświeżenia atmosfery i dezynfekcji powietrza wystarczy odparować (w podobnych proporcjach jak w sali konferencyjnej):


Zapach sycylijskiej pomarańczy skojarzony z korzenną ciepłą wonią kory cejlońskiego drzewa cynamonowego ociepli i udomowi atmosferę wnętrz hotelowych i centrów kongresowych. Dobieranie olejków eterycznych zgodnie ze sztuką aromaterapii i tworzenie oryginalnych kompozycji zapachów natury nada każdemu wnętrzu niepowtarzalny i indywidualny klimat. Do odświeżania zadymionych pomieszczeń można zastosować kompozycję zapachową Antitabak, która skutecznie neutralizuje zapach tytoniu i wypełnia pomieszczenia świeżą, aromatyczną wonią.

Olejki eteryczne można nabyć w sklepie Aroma Group®.