Dla części osób powyższe pytanie jest oczywiste, można nawet powiedzieć banalne. Jednak znajdą się i tacy, dla których podanie różnicy między wodą perfumowaną, czyli tzw. EDP (Eau de Parfum) a wodą toaletową EDT (Eau de Toilette) nie jest już takie proste i jednoznaczne.
Trzeba pamiętać, że woda perfumowana i woda toaletowa tego samego zapachu przez różnice w zawartości ilości olejków zapachowych nie często będą pachnieć tak samo. Wody toaletowe w znaczącej przewadze są lżejsze od wód perfumowanych, które to z kolei mają trwalszy zapach i wolniej się je zużywa. Stąd różnica w cenie, perfumerie w swojej ofercie wody perfumowane tego samego zapachu co wody toaletowe mają w wyższej cenie.
Producenci rozcieńczają olejki zapachowe w alkoholu (z dokładnością do 1%) i w zależności od tego rozcieńczenia, czyli precyzując bardziej szczegółowo od stężenia olejków, zależy do jakiej kategorii zakwalifikowany zostanie dany produkt. Następnie gotowe produkty możemy nabywać w perfumeriach, bądź też w atrakcyjniejszej cenie w perfumeriach internetowych (tzw. perfumeriach online).
W ten oto sposób można wyróżnić następujący podział „perfum”:
Perfumy - prawdziwymi perfumami tytułuje się zapachy o stężeniu olejków zapachowych w przedziale ok. 20-40%. Perfumy takie są jednak rzadkością ze względu na bardzo wysoką cenę (powyżej tysiąca złotych).
Woda perfumowana - najpopularniejszy gatunek zapachów damskich. Zawartość olejków zapachowych wynosi ok. 8-20%, co pozwala na utrzymywanie się zapachu przez cały dzień.
Woda toaletowa - jest ona najpopularniejsza wśród zapachów męskich. Przedział zawartości olejków zapachowych zawartych w wodach toaletowych jest szacowany na ok. 5-10%.
Woda kolońska - zapachy te mają stężenie olejków zapachowych na poziomie ok. 3-5%.
Nieliczna grupa producentów wyróżnia ponadto wodę odświeżającą, w której stężenie olejków zapachowych jest już bardzo niskie i mieści się w przedziale ok. 1-3%.