środa, 30 listopada 2011

Olejki eteryczne w życiu codziennym - w saunie


Specjaliści w dziedzinie aromaterapii zalecają wprowadzanie olejków eterycznych za pomocą inhalacji, masażu bądź okładów, czyli drogą układu oddechowego lub poprzez skórę do układu krwionośnego. Środowisko sauny stwarza specyficzne warunki, dzięki którym olejki zapachowe przedostają się wszystkimi, wyżej wymienionymi sposobami, tzn. dzięki wysokiej temperaturze i regulowanej wilgotności - odpowiednik inhalatora - zapach wnika drogami oddechowymi, natomiast wysoka temperatura rozszerza powierzchowne naczynia krwionośne i zwiększa potliwość, co ułatwia wnikanie olejku do wnętrza organizmu poprzez skórę. Pozytywnym skutkiem takiego wnikania olejków zapachowych do organizmu jest fakt, że korzystne ich właściwości nie są niszczone przez enzymy układu pokarmowego.

Do wykorzystania w saunie polecamy w szczególności 
olejek sosnowy i eukaliptusowy.

Olejki eteryczne można nabyć w sklepie 
Aroma Group®.

środa, 23 listopada 2011

Najczęściej spotykane składniki perfum




Wyróżniamy kilka kategorii:
  • Cytrusowe:
    • Cytryna - drzewo wywodzące się z Azji, uprawiane w strefach ciepłego klimatu, dla pozyskiwania jej owoców. Do perfum dodawany jest olejek cytrynowy pozyskiwany z niedojrzałych owoców, o charakterystycznej, świeżej woni, jednak dość szybko ulatniają się po aplikacji.
    • Limonka - drzewa te uprawiane są głównie w Meksyku, Brazylii, Peru. Limonka to jedyny owoc podlegający procesom destylacji. Olejek eteryczny pochodzący z tych owoców jest bardzo świeży, ma lekko drażniący zapach. Stosuje się go w perfumach najczęściej w połączeniu z miętą.
    • Pomarańcza - głównie uprawiana w Brazylii, a pochodząca z Chin. Zapach wydobywa się głównie przez ścieranie skórki tych owoców.
  • Kwiatowe:
    • Róża - istnieje wiele odmian tych kwiatów, z których płatków otrzymuje się olejek różany. Jego zapach charakteryzuje się trwałością i pięknym aromatem. Popularnymi odmianami róż, które możemy znaleźć w perfumach to: róża bułgarska, stulistna czy tzw. „twarz anioła”
    • Jaśmin - charakterystyczne, duże białe kwiaty, z których pozyskuje się naturalny, piękny zapach. Zrywa się je jedynie w godzinach porannych, aby nie utracić cennego zapachu.
    • Tuberoza - kwiat z rodziny liliowatych, o bardzo głębokim, nieco drzewnym zapachu. Stanowi jeden z najdroższych składników zapachowych.
  • Orientalne:
    • Cynamon - drzewa cynamonowe uprawiane są w klimacie subtropikalnym. Olejek wydobywany jest z korzeni, liści i kory. Ma dość słodki zapch.
    • Wanilia - pochodzi z tzw. krzewu waniliowego, owoców tropikalnej orchidei pnącej. Ekstrakcji podlegają dobrze znane wszystkim długie, brązowe laski wanilii, z których otrzymuje się piękny zapach.
  • Drzewne:
    • Drzewo cedrowe - łagodna drzewna woń otrzymywana jest najczęściej z dwóch odmian tego drzewa- północnoamerykańskiego (czerwonego) lub marokańskiego jałowca.
    • Drzewo sandałowe - uprawiane głównie w Australii i Indiach. Balsamiczny, łagodny olejek pochodzi z destylacji sproszkowanych części tego drzewa- głownie kory i korzeni.
    • Paczula - wyjątkowo słodki zapach, o lekko korzennym aromacie. Roślina ta nazywa się brodziec paczula, a uprawiana jest m.in. w Indiach, Indonezji, Malezji i Ameryce Południowej.

środa, 16 listopada 2011

Olejki eteryczne w życiu codziennym - w gabinecie kosmetycznym


Zastosowanie aromaterapii w gabinetach kosmetycznych warto rozpocząć od zapalenia świec zapachowych, które będą witać przybyłych klientów i otaczać ich przyjemnym zapachem. Z czasem można zacząć wprowadzać małe formy masaży relaksujących lub też do klasycznych masaży twarzy czy dekoltu dodawać kroplę określonego zapachu. Poza tym olejki eteryczne stosuje się również dla poprawienia urody i kondycji organizmu. Olejki używane są do masaży, okładów, płukanek, do wdychania w formie inhalacji czy też świec zapachowych. Aromaterapia zastosowana w masażu zmniejsza cellulitis, rozstępy skórne, regeneruje naskórek, odżywia i odmładza skórę, przyspiesza odnowę biologiczną mięśni. Olejki mają różne właściwości lecznicze. Mogą działać antyseptycznie, pomagają zwalczać infekcje wirusowe i grzybicze, część z nich wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, pobudza krążenie i dotlenienie krwi. Olejki eteryczne mają szczególne zastosowanie w kosmetyce oraz w pielęgnacji skóry i włosów. Pobudzają metabolizm komórkowy i poprawiają strukturę skóry. Ich działanie odmładzające polega na przyspieszeniu tempa procesów regeneracyjnych. Wpływ olejków eterycznych na psychikę też jest różnorodny: działają relaksująco albo też pobudzająco. Wprowadzenie aromaterapii do salonów kosmetycznych zapewne umili klientkom zabiegi kosmetyczne, a także może przyśpieszyć efekty odnowy biologicznej.

Produkty aromaterapeutyczne można nabyć w sklepie 
Aroma Group®.

środa, 9 listopada 2011

Nuty perfum




Niejednokrotnie zdarza się nam słyszeć podczas dyskusji o perfumach słowa: „nuta głowy, „nuta serca”, „nuta bazy”, „fazy zapachu” i tym podobne wyrażenia. W tym krótkim artykule postaramy się wyjaśnić, co te zwroty oznaczają i jaką rolę odgrywają w świecie zapachów. Zacznijmy od nut zapachowych, czyli tak zwanych faz zapachu, które stanowią jedno z bazowych pojęć, kiedy mówimy o perfumach. Tak więc są to zapachy, które rozwijają się, kiedy dane perfumy będą miały styczność z naszą skórą. Według koncepcji, różne składniki perfum mają różny czas tak zwanego odparowywania z powierzchni skóry, czyli mówiąc prościej różną trwałość. Dlatego też obecnie perfumy komponowane są na zasadzie trzech kolejnych etapów, trzynutowego układu. W miarę, jak zaaplikowany zapach rozwija się na naszej skórze, uwalniają się z perfum kolejne ich składniki, które w miarę upływu czasu ulatniają się w skutek procesu utleniania. Najpierw odczuwalne są zapachy z tzw. nuty górnej (głowy), następnie te z nuty środkowej (inaczej serca), a na samym końcu z nuty dolnej (zwanej nutą bazy lub głębi).
Nuta głowy - jest nutą początkową zapachu. Składają się na nią substancje najbardziej lotne, które najszybciej odparowywują ze skóry po spryskaniu jej perfumami. Po ulotnieniu się alkoholu nuta głowy jest pierwszym zapachem, który czujemy, kiedy po raz pierwszy otwieramy flakonik z perfumami. Na skórze może być wyczuwalna kilkanaście minut, czasem nawet do pół godziny.
Nuta serca - są to składniki zapachu środkowe, które najbardziej charakteryzują dane perfumy. Najczęściej są to zapachy kwiatowe lub korzenne. Po kilkunastu minutach od aplikacji perfum na skórę to właśnie składniki nuty serca uwalniają całą kompozycję zapachów składających się na dane perfumy. Utrzymują się one na skórze do około czterech godzin.
Nuta bazy - ostatni z trzech etapów stanowią składniki perfum, które spełniają funkcję tła. Są to tak zwane „utrwalacze”, dzięki którym dany zapach utrzymuje się przez jak najdłuższy czas na naszej skórze. Dzięki nim zapach pozostaje na skórze przez cały dzień, a nawet przez kilka dni.

środa, 2 listopada 2011

Olejki eteryczne w życiu codziennym - w jacuzzi


Coraz częściej aromaterapia jest wykorzystywana do kąpieli w jacuzziOlejki eteryczne dodane do kąpieli sprawiają, że uzyskujemy silniejsze efekty lecznicze oraz kąpiel staje się przyjemniejsza. Salony odnowy biologicznej oraz uzdrowiska coraz częściej posiadają w swojej ofercie tzw. kąpiel perełkową z aromaterapią lub inaczej kąpiel aromatyczną. Takie kąpiele odprężają, pobudzają, wzmacniają, wspomagają podczas okresów związanych z przeziębieniem. Temperatura kąpieli wodnej powinna wahać się w granicach 35-38 stopni C, zaś sama kąpiel aromatyczna nie powinna przekraczać 20 minut.

Do aromaterapii w jacuzzi polecamy olejki eteryczne Aroma Group®.