Masaż relaksacyjny polega na intuicyjnym dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu, ugniataniu czy rozcieraniu obolałych i napiętych miejsc oraz części ciała w celu zmniejszenia bólu, rozluźnienia istniejących napięć i uspokojenia osoby masowanej. W związku z powyższym masaż relaksacyjny jest w swojej istocie masażem leczniczym.
Celem zabiegu jest również zrelaksowanie osoby masowanej, uspokojenie jej, utrzymanie pełnej ruchomości stawów, a także wyrównanie krążenia energii witalnej.
Do najczęściej stosowanych obecnie masaży relaksacyjnych oddziałujących również leczniczo należą masaże: aromaterapeutyczny, energetyzujący, rytmiczny i synchroniczny.
Aromaterapia to metoda lecznicza traktująca pacjenta jako swoistą całość. Jej celem jest poprawa ogólnej kondycji organizmu poprzez przywrócenie homeostazy w ustroju. Narzędziami wykorzystywanymi w tym celu są naturalne olejki eteryczne.
Istnieją trzy drogi, dzięki którym olejki eteryczne mogą przedostać się do organizmu człowieka. Jest to układ oddechowy, gdzie za pośrednictwem naczyń włosowatych cząsteczki olejków przenikają do krwiobiegu. Jeżeli korzystamy z olejków podczas kąpieli, masażu, za pomocą kompresów, czy okładów, związki chemiczne w nich zawarte przedostają się do organizmu przez skórę. Mogą się one również przedostać przez układ trawienny, lecz ta metoda jest coraz częściej odradzana przez specjalistów aromaterapii.
Wykorzystanie olejków eterycznych w leczeniu lub wspomaganiu leczenia jest stosowane w przypadkach: bólów stawów, mięśni, głowy, napięcia nerwowego, stresu, obniżenia odporności, trudności z zasypianiem.
Podstawowym zabiegiem w aromaterapii jest aromaterapeutyczny masaż relaksacyjny, łączący lecznicze właściwości płynące z masażu z właściwościami olejków eterycznych. Masaż wpływa na cały organizm, a ciepło wytwarzane przez ręce terapeuty ułatwia przenikanie olejków eterycznych przez skórę. Dodatkowym bodźcem jest unosząca się w całym pomieszczeniu woń olejków stosowanych do zabiegu. Do relaksacyjnego masażu aromaterapeutycznego stosujemy mieszankę olejku eterycznego z bazowym w odpowiedniej proporcji. Mieszanka zapachowa uzależniona jest od rodzaju dolegliwości, ale zapach musi być także zaakceptowany przez osobę masowaną. Najczęściej wykonuje się masaż całego ciała. Czas trwania zabiegu wynosi od 45 do 70 minut, a przeprowadza się go codziennie lub co drugi dzień. Liczba zabiegów w serii uzależniona jest od indywidualnej reakcji osoby masowanej.
Przed przystąpieniem do masażu należy przeprowadzić wywiad z osobą masowaną, na podstawie którego będzie można przygotować odpowiednią kompozycję olejków zapachowych, dostosowanych do jej upodobań lub schorzenia.
Przykładowe mieszanki aromaterapeutyczne stosowane w masażu, działające leczniczo i odprężająco:
1. Kompozycja przy bezsenności: 5 kropli olejku lawendowego + 5 kropli olejku majerankowego + 20 ml olejku ze słodkich migdałów.
2. Kompozycja antystresowa: 4 krople olejku lawendowego + 3 krople olejku jałowcowego + 3 krople olejku cytronelowego + 20 ml olejku ze słodkich migdałów.
3. Kompozycja przy zmęczonych i obolałych mięśniach: 3 krople olejku bazyliowego + 3 krople olejku lawendowego + 2 krople olejku majerankowego + 2 krople olejku rozmarynowego + 20 ml olejku słonecznikowego.
4. Kompozycja przy kurczach łydek: 4 krople olejku cyprysowego + 3 krople olejku jałowcowego + 3 krople olejku lawendowego + 20 ml olejku słonecznikowego.
Relaksacyjny masaż aromaterapeutyczny rozpoczyna się w pozycji leżenia przodem od masowania kręgosłupa i grzbietu, następnie masuje się tylne strony kończyn dolnych wraz z pośladkami. Po zmianie pozycji, w leżeniu tyłem, w pierwszej kolejności wykonuje się masaż przednich stron kończyn dolnych, potem masuje się brzuch, klatkę piersiową, kończyny górne, szyję oraz twarz i głowę.
Tak więc relaksacyjny masaż aromaterapeutyczny jest świetną formą walki z napięciem, przemęczeniem i stresem. Pozwala oderwać się od codzienności, rozluźnić i ponownie nabrać sił witalnych.